Garść dobrych wieści

Garść dobrych wieści

O ile mnie pamięć nie myli, Stanisław Lem mawiał, że nietrafność jego prognoz wynikała z niedoceniania głupoty i zła jakie ludzkość może wyprodukować. Czasem, obserwując wydarzenia na świecie i w naszym kraju, trudno się z tym nie zgodzić. Tym bardziej cenne są wszelkie informacje, zdarzenia, które napawają niejakim optymizmem. Oto kilka z nich.

W listopadzie zeszłego roku Tesco zapowiedziało likwidację działów mięsnych w swoich sklepach. Powodem jest spadające zainteresowanie mięsem wśród klientów.

Systematycznie publikowane są badania dotyczące efektów uważności. Co tydzień można przeczytać kilka takich doniesień. Jedno mnie szczególnie zainteresowało, wedle którego trening uważności prowadzi do mniej agresywnych zachowań w pracy.

Podczas jednego ze szkoleń jakie ostatnio prowadziłem, przez nieuwagę użyłem słowa „medytacja”. Co ciekawe słowo to spotkało się z zainteresowaniem. A jeszcze kilka lat temu słowo to wywoływało co najmniej konsternację, jeśli nie wrogość. Zresztą z tych powodów przestałem go używać w ogóle.

W maju tego roku odbędzie się trzecia Europejska Konferencja Integralna w Budapeszcie. Zapowiada się niezmiernie ciekawie. Swój udział zapowiedział sam Ken Wilber. Będzie też Susanne Cook Greuter i Frederic Laloux. Warto pojechać. Poniżej Ken Wilber zapowiada swoją prezentację. Tym razem mówi starannie wypowiadając słowa, przez co łatwo go zrozumieć.

Matthieu Ricard co tydzień pisze na swoim blogu. Tym razem o banalności dobra. O tym, że przemoc na przestrzeni wieków się zmniejsza. Zmniejsza się liczba ludzi żyjących w skrajnej nędzy. Słowem idzie ku lepszemu choć być może tego nie widać.

Jest dobrze.

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/ziarna-chleba-chleb-chleb-%C5%BCytni-3135224/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.