Świąteczne wieści

Świąteczne wieści

Ostatnie kilka tygodni to był okres ostrej pracy. Święta zatem stały się dla mnie czasem odpoczynku i nadganiania lektur. W trakcie rozmaitych lektur jeden wątek pojawiał się co chwilę: jak trudno odkleić się od sposobu własnego myślenia. Zakładamy w ciemno, że to co myślimy oddaje rzeczywistość, jest prawdą o świecie (dodam, że prawdą obiektywną). Z tego też powodu sposób myślenia w wywiera przemożny wpływ na to co robimy, kim jesteśmy, słowem na całe nasze życie. Zdaje się, że właśnie to odkrycie legło u podstaw modelu Action Logic, o którym piszę w innym miejscu.

Jednocześnie nasze myśli, opinie, poglądy, przekonania są tylko umowne, zmienne, często nie mają zbyt dużego związku z rzeczywistością. Z tego faktu może wyniknąć odświeżające uczucie, że czasem wystarczy wprowadzić nowe pojęcia do słownika, aby zobaczyć sprawy w zupełnie inny sposób. Tak się stało ze mną w trakcie lektury książki „Antykruchość„. Autor, Nassim Nicholas Taleb, wymyślił nowe pojęcie – tytułową „antykruchość” właśnie. Polega ona na tym, że różne systemy stają się coraz bardziej efektywne dzięki zmienności i nieprzewidywalności środowiska, a nie dzięki stabilności i niezmienności. Co pewien czas podaje jako przykład ewolucję, której głównym motorem napędowym jest właśnie zmienność, przypadkowość, nieprzewidywalność. W swoim tekście co pewien czas szydzi (używając sformułowania „model harwardzko-radziecki”) z dążenia do okiełznania nieprzewidywalności poprzez planowanie i wyrafinowane metody biznesowo-matematyczne.  Tymczasem właśnie nieprzewidywalność może być źródłem rozwoju, innowacyjności.

Dzięki wprowadzeniu nieistniejącego pojęcia różne rzeczy powskakiwały na swoje miejsca. Na przykład w zasadzie niemożliwe do pojęcia bardzo dobre wyniki przedszkolaków w wyzwaniu marshmallow. Lepsze niż menedżerów. Ale to właśnie przedszkolacy w sposób naturalny wdrażają ideę antykruchości, podczas, gdy menedżerowie i absolwenci kierunków biznesowych z uporem trzymają się modelu harwardzko-radzieckiego.

Naród to fikcja. Taka sama jak korporacja i funt szterling

W podobnym duchu przebiegła lektura innej fascynującej książki „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, którą napisał Yuval Noah Harari. Także ten autor zauważa, że idee (a więc myśli), które podzielają wszyscy ludzie, lub ich większość, dały tak wielką przewagą gatunkowi ludzkiemu. Jednak problemem może być fakt, że zapomnieliśmy, że to tylko idee i umowy, że traktujemy je jako niepodważalną prawdę. Lektura tej książki znacząco mnie uspokaja, pokazuje bowiem swoistą umowność niemal wszystkiego. Zatem też zmienność, nieustanny przepływ. Wśród tego przepływu można znaleźć nieco spokoju i wygody. Jeśli brak Ci czasu na książkę, przeczytaj artykuł i wywiad z autorem. 

Barack Obama nawołuje do uważności

I na koniec jeszcze film sprzed dwóch lat, który jest miły. Barack Obama uczy uważności na wiecu wyborczym.

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/jaj-wielkanoc-jaja-wielkanocne-3216877/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.