Walk with me
Thich Nhat Hanh

Walk with me

Wyjechałem na kilka dni pod Londyn, odwiedzić mojego syna, który tam studiuje. Wspaniała wycieczka. Na jednym piętrze akademika są wszystkie kolory skóry, niemal wszystkie kontynenty, kilkanaście języków. Naprawdę bardzo odświeżające uczucie przez chwilę uczestniczyć w przestronnym, różnorodnym świecie, o istnieniu którego łatwo zapomnieć w polskim zaduchu. Młodość, radość, zabawa. Wspaniałe uczucia. Są też dwie rzeczy, które łączą chyba wszystkie akademiki na świecie: specyficzny zapach (choć być może można użyć nawet silniejszego słowa opisującego doznania zapachowe) oraz bałagan. Rzeczywiście studenci nie widzą żadnego uzasadnienia do zmywania naczyń na zapas. Można je wymyć wtedy, kiedy ich potrzebujemy, po co mają stać czyste, jeśli potrzebujemy ich czystych tylko na czas jedzenia!

Oddech jaki odzyskałem po wyjeździe z naszego kraju, nawet na krótką chwilkę, stał się tym głębszy i przestronniejszy, że mogłem obejrzeć piękny film o mindfulness i medytacji. Oglądając film jestem pewien, że w szalonym świecie, gdzie niemal każdy o coś z kimś walczy, nie ma chyba innej drogi niż uspokojenie swojego własnego umysłu. Takim chwilowym, trwającym nieco ponad półtorej godziny, oddechem jest film „Walk with me”. Film jest wycieczką do klasztoru zen prowadzonego przez  Thich Nhat Hanh’a jednego z największych współczesnych mistrzów duchowych. A do tego jeszcze Benedict Cumberbatch spokojnym, medytacyjnym głosem czyta fragmenty książek  Thich Nhat Hanh’a. W filmie słychać wiele języków: angielski, francuski, wietnamski. Przy czym nie jest specjalnie ważne rozumienie tego co się mówi, znacznie ważniejsze jest płynięcie z nurtem tego filmu. Zresztą większość narracji jest w prostym angielskim, więc wielu z widzów raczej da radę zrozumieć.

Jeśli chcesz zanurzyć się w tym świecie koniecznie wyjedź z Polski (dystrybutor nie informuje o pokazach w naszym kraju) i obejrzyj ten film. To jeden z filmów, które trzeba koniecznie zobaczyć. Obejrzyj film, aby zobaczyć cud uważności. Nie wiem czy można znaleźć ten film gdzieś w sieci. Być może konieczny okazać się wyjazd na projekcję.


Obejrzyj trailer pięknego filmu o uważności


Jeśli zainteresuje Cię Thich Nhat Hanh, koniecznie przeczytaj jedną z jego książek:

 • Cud uważności: zen w sztuce codziennego życia: prosty podręcznik medytacji, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 1992;
 • Gniew: mądrość dla ostudzenia płomieni, Zysk i S-ka, Poznań 2004;
 • Każdy krok niesie pokój, Jacek Santorski & CO Agencja Wydawnicza, Warszawa 1991;
 • Nauki o miłości, Rebis, Poznań 2006;
 • Słońce moim sercem: od uważności do kontemplacyjnego wglądu, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2008;
 • Smak. Świadome odżywianie, świadome życie, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2011;
 • Spokój to każdy z nas, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2008;
 • Spokój z każdym oddechem. Codzienne medytacje uzdrawiające życie, Helion, Gliwice 2011;
 • Śmierci nie ma, lęku nie ma: źródło pocieszającej mądrości życia, Rebis, Poznań 2003;
 • Świat w naszych rękach. W trosce o środowisko i pokój na Ziemi, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2012;
 • Zrozumieć nasz umysł, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, Warszawa 2008;
  Żywy Budda, żywy Chrystus, Zysk i S-ka, Poznań 1998

 

Zobacz cytaty Thich Nhat Hanh

Zdjęcie: https://pl.wikiquote.org/wiki/Th%C3%ADch_Nh%E1%BA%A5t_H%E1%BA%A1nh 

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.