Sprawdź czy myślisz postkonwencjonalnie

W „Polityce” pojawił się miły artykuł omawiający badania dotyczące związku poglądów politycznych z percepcją poniżej figury. Zadając proste pytanie: Czy widzisz okrąg na obrazku? i słuchając odpowiedzi można wiele dowiedzieć się o osobie, która udziela odpowiedzi. Jeśli ktoś odpowie „Nie” wówczas badacze twierdzą, że osoba ta ma bardziej konserwatywne poglądy. Jeśli ktoś powie „Tak” charakteryzuje się poglądami bardziej liberalnymi.

źródło: www.polityka.pl

Ciekawy jestem jak odpowiedziałaby osoba postkonwencjonalna czyli Indywidualista lub Strateg.
Mam następujące propozycje:

  1. To zależy jaką definicję „okręgu” przyjmujesz.
  2. Trochę okręg, trochę nie.
  3. Właściwie to nie wiem, przypomina okręg, ale i kwadrat, najmniej trójkąt. 
  4. A może w ogóle coś innego. 
Te badania są ciekawe z dwóch innych powodów jeszcze. Po pierwsze po raz kolejny pokazują związek naszych poglądów z tym jak widzimy świat. A raczej związek naszego rozumienia świata z postrzeganiem, rozumieniem tego, co się dzieje, a w dalszym ciągu i naszym działaniem, zachowaniem. Czyli model Action Logic jest sensowny. To jak widzimy i rozumiemy świat wpływa na całość naszego postrzegania i działania. Jeśli myślimy konserwatywnie to wówczas pewne figury są jakieś, mamy jakieś poglądy i wreszcie podejmujemy różne działania. Podobnie jeśli myślimy liberalnie – też inaczej widzimy świat (łącznie z figurami geometrycznymi) , mamy inne poglądy i wreszcie inaczej się zachowujemy. 
Po drugie, wydaje mi się, że myślenie postkonwencjonalne to wyjście poza prostą dychotomię: tak lub nie. 

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.