Przekleństwo nowości

Przekleństwo nowości

Złapałem się na dziwnym przyzwyczajeniu. Jeśli coś czytam w internecie zwykle jakoś, w mniejszym lub większym stopniu, ważna jest dla mnie data jego powstania. O ile ma to sens w przypadku artykułów dotyczących kwestii technologii, bowiem tu świat pędzi z zawrotną szybkością i rady dawane kilka lat temu nie są dobre dzisiaj. Podobnie w obszarze polityki, bo i tutaj wszystko zmienia się z szybkością światła. Można pewno znaleźć jeszcze wiele dziedzin, w których treść szybko się dezaktualizuje. Dla przykładu: moda, styl życia, motoryzacja.

Jednak wydaje mi się, że jest też wiele dziedzin, które nie dezaktualizują się co kwartał czy nawet szybciej: nauki o człowieku (chyba od zawsze to samo powoduje, że jesteśmy szczęśliwi, poznajemy tylko nowe sposoby osiągania szczęścia), fizyka, matematyka, filozofia, psychologia, biologia. Jednak niemal wszystko w naszym życiu dotknięte jest przekleństwem dezaktualizacji i dążeniem do nowego. Już niemal wszystko jest wartościowe tylko przez chwilę, na krótki czas, szybko traci swoją ważność. Efektem „przekleństwa nowości” może być nieprzywiązywanie się do czegokolwiek w oczekiwaniu na coś nowego, co za chwilę się pojawi. Nowi przyjaciele są lepsi od starych. Nowy samochód lepszy do tego posiadanego.

Przekleństwo nowości ma z pewnością wiele dobrych stron. Jednak jest też kilka słabych. Dobrze – bo dzięki temu uczestniczymy w potężnym przepływie, rozwoju, postępie. Jednak także tracimy z oczu, że być może najważniejsze jest wybrać swoją drogę i konsekwentnie nią kroczyć, niezależnie od pojawiających się nowości. Wiele rzeczy smakuje naprawdę dopiero po upływie dłuższego czasu. Zrozumienie także przychodzi z czasem. W tym wypadku szukanie ciągłych nowości to kłopot.

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/%C5%82ami%C4%85ca-wiadomo%C5%9B%C4%87-alarm-2310064/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.