Płynna tożsamość

Płynna tożsamość

 

Koniec roku. Czas podsumowań. Ja także chciałem jakoś mijający rok sobie podsumować. Niestety okazuje się, że nie ma komu czego podsumowywać. Ten który podsumowuje jest kimś zupełnie innym od tego co jest  podsumowywane. To co jest teraz ma bardzo nikły, a nawet żaden związek z tym co było. Jestem kimś zupełnie innym w tej chwili, niż tym kim byłem kiedyś tam. Zabawne uczucie. Swoistej wolności. Nie ma też żadnej potrzeby podsumowywania w gruncie rzeczy. Było coś, jest coś innego. Kolejne doświadczenia, kolejne „ja”, kolejne doznania, uczucia. Sobie się dzieją, się wydarzają. Trochę jakby stać w pociągu przed oknem za którym przesuwa się krajobraz. Pojawia i znika. Nie ma nic co łączy kolejne obrazy, choć pozornie wydaje się, że jednak coś je łączy. Po prostu mijają. Jedyne co nie mija to sama obserwacja kolejnych obrazków.

 

Znalazłem takie zdanie w książce „Umysł zen, umysł początkującego” Shunryu Suzukiego:

„Dzisiaj siedzę w Los Altos. Jutro rano będę w San Francisco. Nie ma związku pomiędzy „ja” w Los Altos i „ja” w San Francisco. Są to różne istoty. Oto wolność istnienia.”

 

Prawda.

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.
Close Menu