Osiąganie własnych Himalajów

Osiąganie własnych Himalajów

Z ciepłego domu, z pewną ciekawością obserwowałem wydarzenia na Nanga Parbat. Ciekawe zwłaszcza okazały się wypowiedzi osób, które z narażeniem życia zdobywają najwyższe góry na świecie. Odniosłem wrażenie, że w ich wypowiedziach pojawiają się słowa: uważność, poznawanie siebie, skupienie, pokonywanie własnych ograniczeń, cisza i tym podobne. Słowa te są mi znane choć moim największym wyczynem było wejście na Rysy w lecie. Wydaje mi się także, że wszystko to, co znaleźć można w górach, można też znaleźć zupełnie gdzie indziej, bez narażania życia. Choć niekoniecznie jest to łatwiejsze.

Własne ograniczenia, słabości, trudności, zniechęcenia, ale też i spokój, ciszę, uważność, przestronność leżą w zasięgu ręki – na poduszce do medytacji, czy podczas treningu uważności. Bywa, że jest nawet trudniej, konfrontujemy się czasem nie tylko ze słabościami, ale z własnymi demonami. Z piekłem, które sami nosimy ze sobą wszędzie. Z samotnością, opuszczeniem, własną śmiertelnością. Z własnym Mount Everest, na który nikt nie pomoże wejść, ani zejść. Jednak z czasem okazuje się, że wzburzone wody naszych strasznych emocji, są przestronnym i spokojnym oceanem. I wtedy spacer po parku czy pobliskim lesie, jest równie ciekawy jak wyprawa na najdalsze góry świata. Widok gnijącego liścia jest równie ciekawy jak widok ze szczytu góry. Nie tylko bezpieczniej, ale i taniej.

Jednak doskonale rozumiem tęsknotę za wszechogarniającą ciszą, spokojem i przestronnością, która gna ludzi po górach.

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/mount-everest-g%C3%B3ry-zima-%C5%9Bnieg-l%C3%B3d-89590/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.