Na początek

Na początek

Wakacje sprzyjają temu, by przebywać bliżej natury, ale i temu, by o niej myśleć. Spacerujemy, jeździmy w plener, na plażę, do lasu, korzystamy z powietrza, wody. Bo to dla nas przede wszystkim oznacza słowo “natura”.

Ostatnią moją inspiracją uważnościową jest codzienna, poranna wędrówka do pracy przez zawalone śmieciami po balujących turystach miasto. Miasto zasypane odpadkami, butelkami, kapslami, resztkami jedzenia, niedopałkami. Właściwie chyba niesprawiedliwie stwierdzam, że to robota turystów. Nie. To robota ludzi. Po prostu.

Jak to jest, że z takim trudem przychodzi nam dbać o naturalne środowisko wokół nas, o czystość po prostu, czy odpowiednie utylizowanie odpadów po sobie? Dlaczego np. wyrzucając zużytą plastikową butelkę nie zgniatamy jej i nie odkręcamy nakrętki? I ląduje taka nieopróżniona, zakręcona w i tak przepełnionym koszu, bezsensownie zajmując kubaturę. Że nie szanujemy przestrzeni wspólnych, nie dbamy o zasoby wody i tak ogólnie: “mamy wywalone”?

Słuchając rano lokalnego radia dochodzimy w domowym gronie do wniosku, że zamiast głupawych dżingli zachwalających sprawność reporterską dziennikarzy, mogliby na wesoło zachęcić słuchaczy do jakiegoś drobnego gestu “dla natury”, jak zgniecenie plastikowej butelki przed wyrzuceniem, czy zakręcenie wody podczas szorowania zębów. No właśnie: woda. Wszyscy myślą, że jest jej w bród. Nic bardziej mylnego.

Mam znajomego Duńczyka, który każdy, dosłownie każdy przejaw swojej aktywności w sieci kończy apelem: „Save one drop of water!”

No i tak to. Przed nami fala upałów. Jedna zgnieciona butelka i jedna kropla wody. To chyba niewiele na dobry początek?

Zuzanna Horeczy

Menedżerka i organizatorka, od ponad 20 lat przedsiębiorczyni, właścicielka Mr. Bloom - firmy zajmującej się komunikacją marketingową. Doradza i realizuje projekty dla firm, urzędów, organizacji pozarządowych. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego / Handel Zagraniczny / Marketing, a także Podyplomowego Studium Zarządzania i Przedsiębiorczości WSAiB w Gdyni. Członkini Forum Rozwoju Integralnego. Współorganizatorka wielu wydarzeń rozwojowych, m.in. Spotkań Integralnych. Prywatnie: pasjonują ją Himalaje, fotografia, narty i... relacje między ludźmi.