Za co jestem wdzięczny?

Za co jestem wdzięczny?

Sytuacja pandemii wywołuje u wielu z nas poczucie co najmniej dyskomfortu , a często nawet spory stres. Ale jest też kilka rzeczy za które możemy być wdzięczni temu co się dzieje. I właśnie też sobie uświadamiam, że wdzięczność, obok stresu, towarzyszy mi w tej sytuacji. Poniżej film na ten temat a pod nim kilka moich małych wdzięczności.

W końcu nie trzeba się promować

Brałem niedawno udział w dłuższej konferencji online. W epoce sprzed koronawirusa też były  rzecz jasna konferencje.  Było zresztą całkiem sporo konferencji zwykłych. Przy czym te poprzednie konferencje, normalne, w dużym stopniu były wypełnione tzw. Networkingiem, który zasadniczo sprowadzał się do ostrej promocji własnej osoby. Nawet wystąpienia podporządkowane były temu właśnie celowi: jak najlepiej wypaść, jak najlepiej sprzedać swoją osobę. Doprowadzało to czasem, a może nawet często, do zjawiska, które znajomy Holender nazywał wystąpieniami „content free”. Networking i promocja samych siebie była tak bardzo ważna, że nawet konferencje na temat nowoczesnych technologii rzadko kiedy były transmitowane online. Za to, i tu dochodzę do pierwszej rzeczy za którą jestem wdzięczny, w zajęciach online autopromocja jest niezwykle trudna. Trzeba mówić na temat, do rzeczy, aby nie ryzykować, że ludzie się wylogują. Przez co każda minuta, niemal każde słowo jest znaczące. Jest bardzo na temat i do rzeczy. Zresztą taka przewaga konferencji online była od zawsze, tyle, że dzisiaj stały się one powszechne. Współpraca na odległość wymusza przechodzenie do sedna, bez uprawiania różnych gierek. Przynajmniej w przypadku otwartych konferencji i szkoleń.

Cały świat puka do moich drzwi

Już od dłuższego czasu pracuję zdalnie, więc masowe przechodzenie na tę formę pracy nie jest dla mnie specjalnie trudne. Jednak pojawiła się niezwykła możliwość brania udziału w otwartych webinariach, dostępnych za darmo, organizowanych przez różne firmy i instytucje, które otwierają swoje drzwi w tych ciężkich czasach. W zasadzie co drugi dzień, a bywa że i codziennie, biorę udział w świetnych wystąpieniach, webinariach, konferencjach. A wszystko za zero złotych. Kiedyś dostęp do tego typu spotkań miał barierę finansową. Teraz w ramach globalnej solidarności, różne drzwi się pootwierały. Działa to także w drugą stronę. Prowadzę webinaria dla Włochów, Ukraińców, a za chwilę dla Francuzów. Pomimo zamknięcia granic, coraz silniejszego akcentowania wagi państw narodowych, mam wrażenie, że możliwość bycia obywatelem świata jest bardzo duża.

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.