Ucz się on line za darmo

Ucz się on line za darmo

Doczekaliśmy wspaniałych czasów. Można uczyć się nie tylko przez całe życie, nie tylko różnych rzeczy, ale też często za darmo. Nauka przez internet staje się na świecie powszechna. Jest też coraz bardziej popularna i w Polsce. Edukacja online osiągnęła w 2015 roku wartość ponad miliarda dolarów, Polska zaś znalazła się na piątym miejscu pod względem wzrostu tego rynku. Bardzo wiele kursów online jest także bezpłatna. Poniżej przedstawiam kilka, moim zdaniem najciekawszych, portali oferujących bezpłatną naukę z różnorodnych tematów.
Platforma uczy wielu rzeczy, choć przeważają kursy informatyczne. Nauczysz się nie tylko jak programować w Androidzie, ale też jak sprzedawać i promować stworzone gry. Bardzo przejrzysty interfejs pomoże znaleźć nie tylko interesujące kursy, ale też od razu pokaże na jakim poziomie zaawansowania dany kurs się znajduje. Świetnie też wygląda opis średnich zarobków osób, które mają zawód jakiego się uczysz. Motywujące.
Świetna platforma, jeśli nie tylko chcesz korzystać z kursów przygotowanych dla Ciebie, ale też masz wenę, aby edukować inne osoby. Kursy tworzone są przez profesjonalistów, ale też przez zwykłych „zjadaczy chleba”. Aktualnie kursów jest wiele dziesiątek tysięcy. Możesz korzystać z kursów za pomocą aplikacji na telefon. Tutaj możesz pobrać aplikację na Androida. Nie ma szkoleń w języku polskim, za to są szkolenia z języka polskiego. Kursy są w większości płatne, jednak często zdarzają się promocje. Można mieć szczęście i trafić na promocję „wszystko za parę dolarów”.
Organizacja non-profit, która oferuje kursy bezpłatne i płatne. Założona przez uczelnie MIT oraz Harvard w 2012. Aktualnie edX ma ponad 7 milionów użytkowników na całym świecie. Oferuje ponad 700 kursów online. Imponująca biblioteka na różne tematy, przygotowywana przez ponad tysiąc instruktorów. Jest aplikacja mobilna do korzystania z zasobów edX. Pewnego razu uczestniczyłem w kursie, w którym brało jednocześnie udział ponad 20 000 osób. A kurs dotyczył „U theory”.
Kursy online w uniwersyteckim wydaniu. Dowiesz się jak myśleć strategicznie, nauczać matematyki, jak finansować innowacje i jeszcze kilka tysięcy innych rzeczy.  Aby uzyskać dostęp do, zwłaszcza wysoce profesjonalnych, kursów trzeba przejść test wiedzy. Ale to dość proste i absolutnie za darmo. Uniwersytet zobowiązuje.
Można uczyć się niemal wszystkiego. W tej chwili jest siedem milionów zarejestrowanych użytkowników. Głównie z Indii – ponad milion. Tylko kliknąć i się uczyć.
Znajdują się tu kursy w formie nagrań video głównie z kilku uczelni: Berkeley, UCLA, University of Michigan, Harvard, MIT, Princeton, Stanford i Yale. Jest tam ponad pięćset kursów z dziedzi: zarządzania, edukacji, psychologii, finansów, matematyki, medycyny, języków, filozofii i wielu innych. Prawdziwy otwarty uniwersytet. Bardzo miła nawigacja.
Wiele tysięcy kursów, z niemal każdej dziedziny: chcesz się nauczyć kaligrafować? A może zainteresowała Cię archeologia lub astronomia? Biznes? Marketing? Znajdziesz tam dosłownie wszystko. Miło popatrzeć jak wiele można się uczyć.
Coursera to portal naprawdę świetnych kursów. Ich tematyka jest bardzo zróżnicowana, a wykładowcy są bardzo profesjonalni. Możesz szkolić się na kursach przygotowanych przez kilkadziesiąt uniwersytetów. Kursy są najczęściej bezpłatne, Jednak jeśli chcesz uzyskać certyfikat – trzeba zapłacić. Tematyka kursów jest bardzo szeroka: edukacja, biznes, psychologia, nauki ścisłe i humanistyczne. Użytkowników jest ponad milion, sam fanpejdż na facebooku ma prawie milion lajków. Możesz uczyć się za pomocą telefonu, wystarczy pobrać dedykowaną, bezpłatną aplikację ze sklepu. Tutaj znajdziesz aplikację na Android.

 

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.
Close Menu