Torba

Torba

Nagle miałem trochę wolnego czasu i poszedłem do kina na film „Czwarta władza”. O samym filmie nie chcę nic pisać, a tylko o roli pewnego atrybutu, a mianowicie torby. Akcja dzieje się w latach 60 tych ubiegłego wieku i niemal wszyscy noszą większe i mniejsze torby z dokumentami.
Sam też pamiętam jak całkiem niedawno nosiłem ciężką, reprezentacyjną torbę, a w niej masę papierów. Ponieważ torba miała świadczyć o moim poważnym stanowisku, była zrobiona z grubej skóry. I tak targałem ją ze sobą na różne spotkania, wizyty, rozmowy. Wnosiłem do pociągów, samolotów. A w środku leżało ileś tam ważnych dokumentów, pieczątek, wizytówek.

Kiedy sobie przypominam te moje wycieczki z torbą, sam sobie nie mogę nadziwić, jak bardzo utrudniałem sobie życie, aby tylko sprawiać wrażenie zajętego biznesmena. Dzisiaj ciężkie torby są zastępowane przez małe i poręczne plecaczki, w których znajdują się laptopy. Wszystkie te atrybuty nie pełnią roli pomocy, ale raczej rolę wizerunkową. Ciężka teczka, drogi laptop nie są po to, aby było łatwiej, ale przede wszystkim są po to, aby wyrazić siebie. Pokazać, że się ma, że się kimś jest. Niezależnie od tego jak bardzo to wszystko niepotrzebne, nieporęczne, ciężkie czy niewygodne.

Właściwie niemal wszystko służy budowaniu wizerunku, tożsamości. Samochód, zegarek, torba, buty, dom, książki, jedzenie, gazety. Wszystko czym się otaczamy ma za zadanie budować naszą tożsamość, nasze poczucie, że mamy rację, jesteśmy na dobrej drodze, słusznie myślimy. Tylko czasem, kiedy różne tożsamości odpadają, okazuje się, że niepotrzebnie je ze sobą, na sobie dźwigaliśmy.

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/torba-marki-biznes-mapa-zawarto%C5%9B%C4%87-1853847/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.