Rozwój wertykalny razy 3

Rozwój wertykalny razy 3

W ostatnim czasie zabrałem się za zgłębianie tematu rozwoju wertykalnego. Chcę zrozumieć jak to się dzieje, że ludzie dokonują w swoim życiu transformacji. Zmieniają sposób myślenia, życia, rozumienia siebie i świata. Pomyślałem, że dobrym sposobem zrozumienia radykalnych zmian życiowych, jest spytanie ludzi, którzy dokonali transformacji swojego życia, jak to zrobili. I spytałem kilkanaście osób. Zebrało się dużo materiału. Chyba nawet na książkę.

Póki co pojawiają się, co najmniej 3 elementy wspólne. Każda z tych osób miała trzy podobne doświadczenia w swoim życiu.

Spotkanie kogoś o zupełnie innym sposobie myślenia i doświadczania świata.
W życiu każdej z osób pojawił się ktoś, kto w pewnym sensie otworzył im oczy na inny sposób widzenia siebie i świata. Mógł to być coach, mistrz, przyjaciel, nauczyciel. Zwykle takie spotkania zdarzały się w jakimś kryzysowym momencie (bardzo trudna sytuacja zawodowa lub osobista). Zazwyczaj także spotkanie trwało dość długo, co najmniej rok. Wreszcie jednym z zasadniczych elementów kontaktów było zwrócenie uwagi na dotychczas niedostrzegany fragment rzeczywistości wewnętrznej: własne emocje, niechciane przeżycia czy tym podobne. Relacje takie są pamiętane przez długi czas, nawet jeśli osoba nie jest obecna w życiu.

Idea
Każda z osób jest także zafascynowana jakąś ideą, książką. Zwykle są to książki, które opisują całkowicie nowy sposób działania, myślenia, podejścia do życia i pracy. Można powiedzieć, że każda z osób ma swoją „Biblię”. Zwykle są to książki mało znane lub niezbyt popularne w środowisku. Zazwyczaj także książka i prezentowane w niej idee stawały się, przynajmniej przez dłuższy czas, osią organizująca życie zawodowe. Innymi słowy, idee i modele opisywane w książkach były nie tylko przeżyciem intelektualnym, ale były realizowane w prawdziwym życiu. Realizowanie opisywanych modeli jest kluczowym elementem. Zwykle bowiem każda z osób jakoś w swoim życiu realizowała już idee, które znalazły swój opis w książkach. Książki były tylko pomocą w usystematyzowaniu wiedzy, zorganizowaniu własnych działań i uporządkowaniu myślenia. Książki są przełomowe o ile nie traktuje się ich tylko jako kolejnego intelektualnego konceptu, ale stanowią inspirację do transformacji własnego życia.

Doświadczenie
Osoby z którymi rozmawiałem miały także ważne, zmieniające doświadczenie. Była to długa podróż po całkowicie obcym kraju lub kontynencie, zmiana religii, przełom zawodowy lub podobne. Zwykle doświadczenia te wiązały się z wejściem na nieznany ląd. Były niejako „pod prąd” kultury, wychowania, przekonań rodziców czy stereotypów obowiązujących w kulturze naszego kraju. Ważnym elementem tych doświadczeń było odkrycie siebie na nowo. Skonfrontowanie się z własnymi przekonaniami, swoimi poglądami. Często po takich doświadczeniach ludzie stawali się kimś zgoła innym.

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/illustrations/fantasy-noc-drabina-wszech%C5%9Bwiat-4063619/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.