Medytacja

Medytacja

Słowo medytacja jest różnie kojarzone, zwłaszcza w naszym kraju. Czasem uważa się medytację za tajemną i złowrogą, czasem za rozmyślanie nad czymś. Tymczasem na świecie medytacja zyskuje coraz liczniejsze rzesze zwolenników, głównie za sprawą uważności. Czym zatem jest medytacja? Jest spokojnym przebywaniem z rozluźnionym umysłem i uwagą, czasem skierowaną na oddech, czasem na instrukcję, a czasem nie skierowaną na nic szczególnego.

 

Medytacja bywa trudna, ponieważ w ciszy odkrywamy, że nasz umysł nie jest specjalnie spokojny i jak tylko zaczniemy mu się przyglądać to zauważamy ile się w nim dzieje. Ile planów, wspomnień, emocji, myśli i wiele więcej bieganiny mamy wewnątrz głowy. Zwykle to odkrycie nazywa się tzw. „małpim umysłem” czyli zauważeniem, że stale coś się w głowie dzieje. I rzeczywiście nasz mózg jest nieustannie czymś zajęty, najczęściej zresztą myśleniem o sobie samym. Niestety zwykle też, myśląc o sobie, nasze myśli są negatywne, czegoś się boimy, coś wspominamy z żalem, wreszcie odkrywamy różne niepokojące prawdy o sobie samych. W trakcie medytacji mogą pojawić się różne niechciane uczucia: nuda, rozdrażnienie, irytacja, złość, smutek i wszystko inne w co wyposażyła nas ewolucja. Bywamy senni, zmęczeni, nie chce się kontynuować medytacji. Korzyści z medytacji wydają się enigmatyczne, jej sens nieoczywisty, efekty nie pojawiają się szybko. Raczej dość szybko zauważamy własny zamęt, a nie budujemy spokój wewnętrzny.

 

A jednak coś w niej jest. Jednak ludzie budują wielkie pomniki osobom, które zasłynęły z tego, że większą część swojego życia medytowały. Wiele autorytetów i ludzi, którzy wiedzą co mówią, zachwala medytację. Ludzie medytują, nawet czasem masowo. Medytacja staje się coraz bardziej normalnym sposobem własnego rozwoju. Medytują policjanci, żołnierze i strażacy; uczniowie i nauczyciele; lekarze i pacjenci; studenci i menedżerowie. Niemal w każdej dziedzinie życia znajdziemy kogoś kto medytuje. Sławne osoby także medytują  lub medytowały: Steve  Jobs, 50 Cent, Murdock, Alanis Morisette i wielu, wielu innych.

 

Czym zatem jest medytacja? Zwolnij, na tym polega medytacja. Bycie świadomym tego co się dzieje, wewnątrz i na zewnątrz. Skierowaniem uwagi na chwilę bieżącą. Pełną obecnością. Nie jest rozmyślaniem, ale czystą obecnością i uważnością na wszystko cokolwiek się pojawia.

 

W tym sensie medytacja może odbywać się na ławce w parku, w samochodzie w korku, przed bankomatem, w sklepowej kolejce, a także, rzecz jasna, w specjalnie wyznaczonym miejscu w domu, a nawet w pracy. Medytować można stojąc przed oknem i patrząc w dal. Kiedy zwolnimy rzeczy normalne nabierają innego charakteru, stają się bardziej wyraźne. Może tak się zdarzyć, że to co ekscytowało, straci swoje walory, a rzeczy zwykłe nabiorą kolorów. Jak na poniższym filmie.

 

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/relaks-joga-koncentracja-medytacja-1967892/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.
Close Menu