Liczby osobiste

Liczby osobiste

Co pewien czas, przeglądając rozmaite blogi, trafiam na zestawy liczb prezentujące ilość osób odwiedzających dany blog, ilość followersów, ilość lajków i tym podobne. Jak rozumiem blogerzy w ten sposób budują swoje zaplecze do rozmów z potencjalnymi reklamodawcami. Im wyższe liczby – tym większa cena za reklamę czy artykuł. Jednak, kiedy czytam te liczby czuję się, jakbym był swego rodzaju przedmiotem na sprzedaż. Podwyższam (prawda, że minimalnie, ale jednak) cenę, jaką płaci producent czegoś tam blogerowi za reklamę. Jestem w końcu osobą, która może potencjalnie kupić telefon, komputer czy coś innego, jeśli przeczytam pochlebny artykuł na ten temat. Ciekawe, ile jestem wart? Ponieważ sam bloguję co nieco, chciałem pomóc w wycenie mojej osoby 🙂

Próbując odpowiedzieć sobie na to pytanie, pokusiłem się o krótką autocharakterystykę poprzez różne liczby. I wyszło mi to co poniżej.

Wykonywane zawody

Wykonywałem ponad 20 zawodów. Przy czym wymieniam tylko te, w których wytrwałem dłużej niż pół roku. Mówiąc „zawód” mam na myśli sytuację, w której zarabiałem na moich działaniach. Między innymi:

 1. Robotnik budowlany: malowałem kominy, stołówki, kładłem kafelki, robiłem remonty i wiele więcej.
 2. Opiekun dzieci – dorabiałem w ten sposób na studia zagraniczne. Raz nawet zostałem ojcem chrzestnym podopiecznej. Niestety nie mam z nią żadnego kontaktu od dawna.
 3. Recepcjonista hotelowy i stróż nocny w hotelu – to była dziwna praca, ponieważ w czasie świąt, kiedy zwykli ludzie odpoczywają, ja tyrałem więcej.
 4. Przewodnik turystyczny i autor przewodnika po Paryżu – to akurat wspominam z rozrzewnieniem. Początek lat 90-tych skutkował bardzo egzotycznymi składami grup wycieczkowych.
 5. Korespondent zagraniczny nieistniejącej już gazety – gazeta o ile dobrze pamiętam nazywała się „Gazeta Gdańska”, a ja korespondowałem z Paryża.
 6. Psycholog w szpitalu psychiatrycznym pod Paryżem – taka dziwna praca, zaraz po studiach mi się trafiła. Byłem nieocenionym tłumaczem dla pacjentów Polaków.
 7. Tłumacz wycieczek polskich samorządowców do Francji. Po pierwszych wyborach samorządowych w Polsce składy delegacji bywały bardzo barwne.
 8. Nauczyciel szkolny – jeszcze na studiach w Polsce uczyłem przedmiotu, który nazywał się chyba „Przygotowanie do życia w rodzinie” albo podobnie.
 9. Wykładowca akademicki – pracowałem na kilku wyższych uczelniach, dla dziennych studentów i na studiach podyplomowych. Uczelni naliczyłem póki co 5. A  nie, 6. Niewykluczone, że przypomni się coś jeszcze.
 10. Prelegent/mówca konferencyjny – sam już nie wiem ile razy. Jakoś parędziesiąt.
 11. Wydawca m.in. książek, pocztówek, innych druków: najlepiej pamiętam wydane pocztówki w postaci puzzli. Niemal nic się nie sprzedało.
 12. Komputerowy składacz tekstów – to było wtedy, kiedy ten zawód powstawał, a ja potrafiłem radzić sobie z programami, chyba wówczas to był MAC’owy QuarkXPress, nie wiem, czy ten program jeszcze jest. Po powrocie do Polski przesiadka na PC była dolegliwa.
 13. Dyrektor personalny w firmie, której już dawno nie ma. A szkoda.
 14. Trener biznesowy – kilka tysięcy uczestników szkoleń, pewno też wiele, wiele setek godzin szkoleniowych.
 15. Psychoterapeuta – dawno i krótko, w nurcie Gestalt, potem zafascynowałem się psychoanalizą, ale było za wcześnie na nią w Polsce.
 16. Coach – mam trzy certyfikaty, francuski, angielski i polski. Jeden rosyjski, ale to był bardzo krótki kurs.
 17. Konsultant.
 18. Web developer – założyciel kilku stron internetowych. Na jednej z nich znajduje się ten tekst.
 19. Autor książek. Dokładnie 3,5 książek.
 20. Mnich i nauczyciel medytacji. No tak właśnie, taki zupełnie inny nurt życia.
 21. Nauczyciel uważności – tutaj wciąż pracuję. I całkiem to lubię.
 22. Prezes firm: trzech, w tym jednej kilkanaście lat.
 23. Fotograf – autor lub współautor kilku kalendarzy fotograficznych. W sumie chyba 3 lub 4.
 24. Kierownik projektów doradczych, edukacyjnych (wiele dziesiątek tysięcy osób przeszkolonych w projektach, w których byłem kierownikiem).
 25. Producent i autor kursów video online – pięć zrobiłem sam, kilka innych produkowałem. Ale tu akurat będzie się raczej zmieniać. Znaczy te liczby prawdopodobnie wzrosną.
 26. Oraz parę innych, których już nie pamiętam. Jak na przykład byłem założycielem i prezesem stowarzyszenia, wydawałem dwumiesięcznik „Meritum” (wyszło z 20 numerów), przez moment byłem szoferem, prawie taksówkarzem, zajmowałem się wynajmem nieruchomości. I co tam jeszcze.

Książki

 • „A może? Paryż. Informator turystyczny” (dwa wydania)
 • „Jak przeganiać chmury, które przesłaniają niebo. Uważna fotografia.”
 • „Skup się. Trening mindfulness dla zestresowanych pracą”
 • Współautor: „HR Business Partner”

Audycje radiowe, które udało mi się znaleźć:

Jedno nagrane wystąpienie na konferencji:

Jarosław Chybicki, Kto jest Panem kogo? VI Spotkania Integralne 2013

Niektóre wpisy w internecie:

Liczby różne

 • Ilość artykułów – dziesiąt
 • Ilość lat na emigracji – 6 (we Francji, w Paryżu)
 • Ilość samochodów, którymi jeździłem – ponad 20
 • Ilość domów jakie miałem – 6 (w tym byłem przez pewien czas właścicielem wioski z trzema bliźniakami, aczkolwiek liczę je za 3, to mógłbym policzyć za 6, co w sumie dałoby 9 domów)
 • Ilość dyplomów – 2 (Uniwersytet Gdański i paryska Sorbona). Dwa razy psychologia.
 • Ilość certyfikatów – naście, większość pogubiłem

Mam czasem wrażenie, że na dwa życia by starczyło, ale dla reklamodawców i tak liczę się za jedną osobę. Trudno. Choć być może to zwykły życiorys czasów przełomu.

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/anonimowe-%D1%85%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82-swoboda-twarz-2768825/

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.