Jak realizować cele?

Jak realizować cele?

Cele wokół nas się mnożą, chcemy osiągać więcej, szybciej i lepiej. Powstał wręcz cały przemysł skoncentrowany na osiąganiu celów – powszechne są „mowy motywacyjne” czy warsztaty motywacyjne i osiągania celów. Wiele z tych przedsięwzięć jest albo zwykłym oszustwem, albo jest co najmniej wątpliwe. Dość popularna jest koncepcja wypromowana przez książkę „Sekret”. Prawo przyciągania, o ile je rozumiem, polega na tym, że to chcemy osiągnąć, jeżeli wystarczająco mocno będziemy tego pragnęli, dostaniemy. W związku z tym warto mówić o swoich celach, zarażać innych swoimi marzeniami, w ten sposób sprawimy, że staną się one bardziej realne. 

Zabawne, ale wiele badań wskazuje, że tak nie jest. Jest w gruncie rzeczy odwrotnie. Mówienie innym o swoich celach powoduje, że rzadziej je realizujemy. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg takie mówienie uznaje już za osiągnięcie celu i w związku z tym motywacja do pracy znacznie opada. Mówiąc innym o swoich marzeniach, osiągasz na tyle dużą satysfakcję, że nie musisz się już o nic starać. Co gorsza, realizacja celów częściowych również osłabiała dążenie do celu głównego. Działa tu ten sam mechanizm – satysfakcja jest na tyle duża, że nie ma już motywacji do dalszej pracy.  Podobnie uczestnictwo w warsztatach motywacyjnych daje złudne wrażenie, że już osiągnęliśmy to co zamierzamy i nie musimy dalej się starać. 

Pamiętaj, aby trzymać swoje cele dla siebie. Jeśli już dzielisz się nimi z innymi osobami, to stosuj raczej negatywne wzmocnienia a nie pozytywne. Czyli nie mów: „Chcę zrzucić parę kilo i już kupiłem książkę na ten temat”, ale raczej: „Jeśli w ciągu najbliższego roku nie stracę 10 kilo, możesz mnie uznać za palanta.”

Jeśli utrzymasz swoje cele dla siebie, nie będziesz miał  przedwczesnej satysfakcji z ich realizacji, wówczas właśnie jest większe prawdopodobieństwo ich realizacji. Uważaj na szybką satysfakcję, łatwe efekty, obniżają one motywację. A to jest dokładnie to, co oferują różne kursy motywacyjne. 

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.
Close Menu