Jak przestać gonić króliczka?

Jak przestać gonić króliczka?

Od lat staram się zrozumieć i pokazać jak wychodzić poza zwyczajowe, konwencjonalne myślenie o sobie i świecie. W trakcie ostatniego warsztatu uczestnicy podpowiedzieli mi kilka pomysłów, jak przekroczyć swoje własne ograniczenia. Te pomysły można jednym zdaniem określić tak: przestań gonić króliczka. Chodzi o zmianę postawy umysłowej, co wydaje się proste, wymaga bowiem tylko przekliknięcia kilku kwestii w głowie. Jednak, dokładnie z tego samego powodu, może być trudne.

O jakie przekliknięcia w głowie chodzi?

Od

Do

Zdobywanie/Naprawianie.

Zdobywanie napędzane jest brakiem, poszukiwaniem „lepszego jutra”, oparte jest na uznaniu wadliwości aktualnej sytuacji. Z tego wywodzą się wszelkie programy naprawy samego siebie, usprawnienia własnego funkcjonowania, zmian w otoczeniu. Można to porównać do wyprawy do sklepu z tym czego nam brakuje, precyzyjne rozpoznanie negatywów sytuacji.

Robiąc obiad zastanawiaj się nad tym czego nie masz w lodówce, aby zrobić jedzenie.

Odkrywanie.

Zamiast zmieniać, odkryj: siebie, swoje życie, swoją sytuację, swoją firmę. Odkryj, zrozum, podziwiaj. Bądź wdzięczny za to co jest. Precyzyjnie rozpoznaj to, co masz.

Robiąc obiad zobacz co masz w lodówce i jak wykorzystać, to co już tam jest.

Działanie.

Nasze życie przypomina podróż z punktu „A” do punktu „B”. Zawsze jak coś zrobimy, pojawia się nowy pomysł, idea, cel, marzenie. Wówczas to co się dzieje dokładnie w tej chwili – przeszkadza, bo wartość ma jedynie to co będzie. A to co osiągniemy – za chwilę straci swoją wartość na rzecz innej przyszłości, kolejnego wyzwania.

Bycie.

Zamiast działać, zmieniać, dążyć, naucz się być. Tak po prostu być. Kiedy stoję w kolejce, to stoję w kolejce, kiedy sprzątam, to sprzątam. Kiedy stoję w korku, to stoję w korku. Bez dodatków, po prostu być w tym miejscu i czasie, w którym się jest. Tak jak jest, jest w porządku.

Wiem.

Wiele rzeczy wiemy: o sobie, świecie, innych ludziach. Mamy opinie na masę różnych tematów: polityka, kościół, państwo, moralność. Wiemy też wiele o sobie: lubię coś, czegoś nie lubię, wolę jedno niż drugie. Lubię jakąś muzykę, filmy, książki, pisma. Wiem po co jestem na ziemi, wiem co będzie po śmierci.

Nie wiem.

A gdyby tak dać sobie luksus i wolność niewiedzy? Nie wiem jak urządzić nasze państwo, nie wiem kim jestem, nie wiem co lubię, czego nie lubię. Nie mam zielonego pojęcia po co jestem na ziemi, co będzie po śmierci.

Gdzieś i kiedyś.

Nasze życie dopiero się zacznie, kiedy skończę studia, dzieci opuszczą dom, będę miał lepszą pracę, większy dom, będę miał więcej spokoju, nauczę się czegoś nowego, będę zarabiał o dwa zera więcej. Życie jest zawsze za rogiem.

Tu i teraz.

Nigdy nie będzie inaczej. Zresztą nie musi być inaczej.

Sukces, szczęście.

Sukces i poszukiwanie szczęścia nie mają końca. Kiedy można uznać, że odniesiony został ostateczny sukces? Albo, że jesteśmy wystarczająco szczęśliwi? Nigdy. Tam nie ma dna.

Sukces i szczęście są też tyranią wielkich celów.

Równowaga i dobrostan.

Balansując, szukając dobrostanu  z tym co mam, z chwili na chwilę, z minuty na minutę. Z tygodnia na tydzień.

Nie walczę o całe życie, ale dobrze zagospodarowaną aktualną minutę.

 Cel.

Dążenie do celów jest ze wszech miar pożądane w dzisiejszym świecie. Jest podstawą do systematycznego wysiłku, pracy, osiągania, budowania dobrobytu. Jest też niezwykle wypalające i w gruncie rzeczy nie dające satysfakcji. Kto z nas na łożu śmierci będzie żałował, że nie dał rady zrealizować kilku projektów? Nastawienie na cel może podstępnie ograbiać nas z życia, z tego co właśnie się dzieje.

Proces.

Jak jedziesz pociągiem, to sama podróż jest tak samo ważna jak jej cel. Bo właśnie w tym czasie mija życia. Dobre życie to styl podróży, a nie jej końcowy przystanek.

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.
Close Menu