Efekty w turkusie

Efekty w turkusie

Peter Drucker pisał kiedyś, że dobry menedżer to taki, który podejmuje decyzje uwzględniając dwie perspektywy czasowe: bliską i bardzo daleką. Chodzi o to, aby przewidywać konsekwencje decyzji natychmiastowe i bardzo dalekie.

Pamiętam jak swego czasu, kiedy jeszcze byłem szefem, jednym z trudniejszych problemów było dość długie odłożenie w czasie efektów moich decyzji i działań. Niemal wszystkie podejmowane akcje miały przynieść owoce w dość nieokreślonej przyszłości. Po drodze zresztą tyle się jeszcze mogło wydarzyć, że i tak zamierzone efekty mocno odbiegały od tego co rzeczywiście udało się osiągnąć. Właściwie to zazdrościłem pracownikom, którzy bezpośrednio wykonywali pracę, kontaktowali się z klientami, ponieważ efekt ich działań, niezależnie pozytywny lub negatywny, był niemal natychmiastowy. Od razu było wiadomo czy decyzje były sensowne czy błędne. W ciągu kilku dni. Tymczasem działania Zarządu przynosiły efekty w mocno wydłużonej perspektywie czasowej. Nie było wiadomo kiedy i jakie efekty rzeczywiście się pojawią. Być może właśnie stąd wynikają proste decyzje, na przykład o ograniczaniu kosztów, ponieważ efekty są stosunkowo szybkie i przynajmniej częściowo przewidywalne. Chętnie sięga się po zestawienia kosztów w tabelkach, aby na tej podstawie, a przecież są to informacje z przeszłości, podejmować decyzje dotyczące nieznanej przyszłości. Inną strategią jest zwlekanie z podejmowaniem decyzji, być może w nadziei, że sprawa się rozmyje, sytuacja zmieni. Jeszcze innym podejściem jest zatracenie się w działaniu bieżącym: walce o klienta, gaszeniu pojawiających się co i rusz pożarów. Podejmowanie mnóstwa decyzji, z których kilka okaże się sensownych. Przynajmniej widać owoce naszej walki. Wszystko po to, aby tylko nie uznać swojej niewiedzy, niemożności poznania wszystkich informacji, zdania na łaskę zmieniającego się otoczenia.

Teraz inaczej myślę o efektach. Podejmowanie decyzji i działań wydaje się konieczne jeśli chce się funkcjonować w biznesie. To oczywiste. Inaczej pozbawiamy się wpływu na rzeczywistość. Może jakimś pomysłem jak radzić sobie w tej sytuacji będą organizacje turkusowe. Wydaje mi się, że w turkusie robi się to nieco inaczej.

Zamiast dążenia do rezultatów – raczej obserwowanie tego, co się wyłania. Zamiast nieodwołalnych decyzji – eksperymenty, prototypy, rodzaj zabawy. Zamiast zmieniać firmę – patrzeć na powstający wzór organizacyjny i prowadzić z tym co się wyłania dialog. Zamiast szukać inspiracji w przeszłości – zastanowić się czego od nas oczekuje przyszłość. Zamiast prostych związków przyczynowych: niższe koszty/wyższy dochód – bardziej skomplikowane widzenie zależności: inna kultura/inna firma. Mniej planowania, a więcej obserwacji. Mniej projektowania, a więcej odpowiadania na to, co się zamierza zdarzyć. Zamiast koncentracji na własnych pomysłach, ideach, planach – więcej uwagi na skierowanej na świat, innych ludzi.

Jarosław Chybicki

Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Development Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Założyciel firmy doradczej i szkoleniowej. Po sprzedaży firmy pracuje jako konsultant, coach i trener. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Napisał książkę "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" oraz "Uważna fotografia". Aktywista społeczny, członek stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii.
Close Menu